When you install WPML and add languages, you will find the flags here to change site language.

اپلیکیشن هفته، سکانس پنجم: Smart Tools ابزاری همه فن حریف

پیش از هر صحبتی ابتدا بیایید کمی به اطراف خود نگاه کنیم، روزانه با چه ابزارهایی سر و کار دارید؟ از کدام یک بیشتر استفاده می کنید؟ برخی ابزارها را تهیه کرده اید که فقط سالی چندبار استفاده می شوند، اما گاها بدان ها نیاز پیدا می کنید! ابزارهایی که شاید صدها هزار تومان قیمت داشته باشند؟! از سنسورها و قابلیت های سخت افزاری تلفن همراه هوشمند یا تبلت خود تا چه حد اطلاع دارید؟ آیا میدانید بعضی از همان ابزارهایی را که می بایست برای در اختیار داشتنشان میزان زیادی را هزینه کنید، می توانید با تلفن همراه خود براحتی در اختیار داشته باشید و Smart Tools یک پاسخ تقریباً کامل برای شماست.

Smart Tools1

 در سال ۲۰۱۰ توسط شرکت Smart Tools Co. با قیمت ۲.۳۳دلار و تنها برای سیستم عامل اندروید عرضه شد و تا به امروز در حدود یک میلیون و ۲۰۰هزار بار خریداری شده است، این اپلیکیشن در سال ۲۰۱۲ در لیست بهترین اپلیکیشن های گوگل پلی قرار گرفت و سپس جایزه بهترین اپلیکیشن اندرویدی را از یک مجله آلمانی دریافت کرد، Smart Tools قابلیت پشتیبانی از ۱۲ زبان مختلف را داراست که متاسفانه فارسی جزو آنها نمی باشد(البته توسعه دهنده Smart Tools که شخصی کره ای می باشد گویا رابطه خوبی با ایران نداشته و به شما پیشنهاد میکنم پس از خرید این اپلیکیشن تمام مراحل نصب و اجرا را با IPای به غیر از کشور عزیزمان طی کنید تا دسترسی شما به برخی از ابزارهای موجود در نرم افزار مسدود نگردد).

Smart Tools مشتمل بر ۶ اپلیکیشن دیگر است و از سری اپلیکیشن های All-in-one به حساب می آید که در مجموع ۱۵ امکان را در ۵ دسته بندی در اختیار کاربر قرار میدهد:

 • Length & Angle: اندازه گیری طول، زاویه، شیب، سطح و تعیین نوع پیچ (این ابزارها توسط همین شرکت تحت اپلیکیشنی دیگری به نام Smart Roller Pro با قیمت ۰.۹۵دلار و یا به صورت جداگانه و رایگان در اپلیکیشن های Smart Roller، Smart Protractor، Thread Pitch Gauge عرضه شده است)
 • Distance: فاصله ارتفاع، عرض و مساحت (Smart Distance Pro و Smart Measure Pro هر یک با قیمت ۰.۹۵دلار و برخی از امکانات موجود به صورت رایگان درSmart Distance  وSmart Measure  )
 • Compass: قطب نما، فلزیاب و جی پی اس (Smart Compass Pro با قیمت ۰.۹۵دلار و یا به صورت جداگانه و رایگان در اپلیکیشن های Metal Detector و Smart Compass)
 • Sound & Vib: ابزار سنجش سطح صدا و نوسان سنج(لرزه نگار) (Sound Meter Pro با قیمت ۰.۹۵دلار و یا به صورت جداگانه و رایگان در اپلیکیشن های Sound Meter و Vibration Meter)
 • Light: چراغ قوه و ذره بین (Smart Light Pro با قیمت ۰.۹۵دلار و یا به صورت جداگانه و رایگان در اپلیکیشن های Smart Flashlight و Smart Magnifier)

بد نیست بدانید بخشی از درآمد حاصل از فروش این اپلیکیشن توسط توسعه دهنده آن به یونیسف (صندوق کودکان ملل متحد) در کره و ژاپن اهدا می گردد.

کار با Smart Tools

کار با Smart Tools در نگاه اول ساده و دلپذیر است با ۵ دسته بندی مواجه هستیم که هر یک مواردی مشابه را در دل خود جای داده اند.

بخش Length & Angle دارای ۶ زیر بخش جداست Protractor I کامل ترین نقاله ای هست که شاید تا به امروز از آن استفاده کرده باشید اپلیکیشن با دوربین فضای روبرویی را در اختیارتان قرار میدهد و کافی است شما زاویه مد نظر خود را با توجه به جسمی که در نظر دارید تنظیم نمایید، یا اینکه برروی صفحه تب کنید تا در همان نقطه مد نظر شما خطی به نمایش درآید که زاویه آن مشخص شده است، Protractor II و Protractor III هم همین امکان را به صورت های جداگانه در اختیار شما قرار میدهند، قسمت بعدی در همین بخش Roller است که می توانید برای اندازه گیری شی ای خاص و غالبا کوچک مورد استفاده قرار گیرد برای این کار کافی است آن را برروی صفحه قرار دهید و با دست برروی محورهای عمودی و افقی حاضر در تصویر تب کنید تا اندازه و مساحت شی خود را بدست بیاورید، Thread هم امکانی دیگر در این بخش است که با آن میتوانید همانند ویدئو زیر اندازه پیچ های خود را بدست آورید و با خیالی راحت به ابزار فروشی مراجعه کنید.

Distance بخش بعدی است، در این قسمت می بایست ابتدا توسط دوربین انتهای جسم موجود را توسط شاتری که برروی تصویر قرار دارد به اپلیکیشن معرفی کنید سپس قسمت بالایی آنرا علامت گذاری کرده تا ارتفاع، فاصله و حتی مساحت جسم مذکور را در اختیار داشته باشید.

Compass، Sound & Vib و Light بخش های بعدی هستند که برای آشنایی با آنها پیشنهاد میکنم ویدئو زیر را حتماً تماشا کنید تا مجذوب امکانات Smart Tools شوید.

انعطاف پذیری

انعطاف پذیری ترجمه کلمه Flexibility است و در فن مهندسی نرم افزار اپلیکیشنی را Flexible می نامند که در رده و جایگاه خود به نیازهای کاربر تا آنجا که امکانش وجود دارد پاسخ دهد، به طور مثال گوگل سرآمد Flexibility در جهان است چون شما هر آنچه را بخواهید جستجو کنید معمولاً گوگل ابزاری برای آن دارد. Smart Tools هم چنین وضعیتی را در تلفن همراه شما داراست و سعی آن بر این است که از قابلیت های سنسورهای شما تا آنجا که می تواند و البته می داند که برای کاربر مفید خواهد بود بهره می گیرد. (البته اگر سنسورهای مورد نیاز بر روی تلفن همراه شما وجود داشته باشد).

Smart Tools2

طراحی و رابط کاربری

طراحی اپلیکیشنی با این همه امکانات که هریک دارای تنظیمات و بخش های پیشرفته خود هست و با میزان ها و واحدهای اندازه گیری مختلف واقعا بحث پیچیده و سنگینی است، که کاملا مشخص است طراح آنقدر درگیر این جزئیات شده که در نهایت مجبور به رها کردن بخش زیادی از امکانات در بخش Setting نرم افزار شده، بخشی که شاید کاربران حتی یک بار هم بدان رجوع نکنند.

طراحی رابط کاربری اپلیکیشن ناپخته و در برخی موارد فاقد خلاقیت است، آیکون هایی مثل گزارش در بخش Sound آنقدر کوچک طراحی شده که در صفحه های نمایش ۳ اینچی شاید کاربر قادر به لمس آنها هم نباشید و شاید تنها مزیت آن در دسترس بودن امکانات اولیه و مهم نرم افزار در نگاه اول است، بیشتر باید مجذوب امکانات خاص آن شوید تا اینکه بخواهید دل به رابط کاربری نچندان جذاب آن ببندید.

پشتیبانی

از منظر پشتیبانی فنی از نرم افزار موجود در این ۳سال Smart Tools روند رو به رشد و خوبی را طی کرده است، ارائه بروزرسانی های مختلف، عرضه امکانات جدید و پشتیبانی از زبان های متعدد نمره خوبی را نصیب این اپلیکیشن می کند اما تمرکز برروی تنها یک سیستم عامل آن هم با وضعیتی که ۳سال از عرضه اولین نسخه گذشته است کمی ناامید کننده است و شاید تنها دلیل آن را می توان در تعصب توسعه دهنده آن به اندروید دانست، فردی که Android Boy نام دارد.

نکات مثبت

 • طیف گسترده ای از توابع
 • پشتیبانی فنی خوب

نکات منفی

 • رابط کاربری ضعیف
 • نتایجی تقریبی و نچندان دقیق
 • پشتیبانی از تنها یک سیستم عامل

سخن پایانی

امکانات بسیار عرضه شده در Smart Tools جالب و دلپذیر است حتی اگر رابط کاربری تعریف چندانی نداشته باشد، نتایج شاید دقیق و کاملا مهندسی نباشند اما همین که امکانات مختلفی را در جیب خود داشته باشید که شما را در هنگام نیاز یاری کنند خود دلیلی است برای استفاده از این نرم افزار که اگر کار با ابزارها را دوست داشته باشید، شما  را هم راغب به خرید و نصب این اپلیکیشن خواهد کرد.

Share Button
مهدی بهرامی
34
۱۱

۱۱ Comments

 1. پويا رحمانی
  Milano ۰۴ فروردین ۱۳۹۲ ٫ ۱۴:۳۸

  تشکر جناب بهرامی لطف کردید. من قبلا نصبش کردم خداییش امکانات باحالی داره ولی واسه قابلیت مسافت سنجش هرچی کالیبره میکردم بازم نتیجه دقیق درنمیومد و خطای زیادی داشت منم بیخیالش شدم ولی بقیه قابلیت هاش جالبه ولی من زیاد با بقیه حال نکردم میخواستم همون بخش Distance رو راه بندازم که نشد

  • پويا رحمانی
   Milano ۰۴ فروردین ۱۳۹۲ ٫ ۱۷:۳۴

   آقا مهدی جان شما در بخش Distance مشکلی نداشتید؟ چون خیلی برام مهمه اینو می پرسم

   • مهدی بهرامی Author
    مهدی بهرامی
    ۰۴ فروردین ۱۳۹۲ ٫ ۲۱:۴۶

    اگر منظورت جواب دقیق هست درسته من هم یکبار دقتش رو برای تولید یه اپلیکیشن دیگه که بعداً نیمه کاره موند اندازه گیری کردم اما مثلا تو ۱۰متر حدود یک متر Distance بیشتر یا کمتر میشد واسه همینم تو نکات منفی آوردم اینو اما مثلا قطب نماش دقیقه یا بعضی امکانات دیگه و در کل این که یه ابزاره با این همه امکانات تو جیب آدم باشه خودش خوبه

   • پويا رحمانی
    Milano ۰۴ فروردین ۱۳۹۲ ٫ ۲۲:۰۰

    ممنون مهدی جان آره اتفاقا بقیه امکاناتش برام جالب بود در کل جعبه ابزار باحالیه. راستی دوستانی که از ویندوز۸ استفاده میکنن هم یه ابزاری تو این مایه براش هستش به اسم Toolbox آیکونش آبی رنگه واسه رابط مترو در فروشگاه Store ویندوز هستش اونم جالبه ماشین حساب پیشرفته و تبدیل واحد ها و زمان ها و…
    بازم ممنون مهدی عزیز

 2. shahin91
  shahin91 ۰۴ فروردین ۱۳۹۲ ٫ ۱۵:۰۱

  سلام خدمت دوستان گلم من دوباره برگشتم خداییش جدایی از این سایت غیر ممکنه معتادش شدم
  سال نو رو به همه دوستان گلم تبریک عرض میکنم موفق باشید

 3. behnoud
  behnoud ۰۴ فروردین ۱۳۹۲ ٫ ۱۶:۵۸

  از دوستان کسی واسه ios همچین بسته جامعی سراغ داره؟

  • مهدی بهرامی Author
   مهدی بهرامی
   ۰۴ فروردین ۱۳۹۲ ٫ ۲۱:۴۸

   تا اونجا که شخصا دنبالش بودم نه بعضی ابزارها هستند که فقط از یکی یا نهایت دو سنسور استفاده میکنند اما چیز جمعی من هم تا به حال ندیدم

 4. POLICE
  POLICE ۰۴ فروردین ۱۳۹۲ ٫ ۱۷:۱۷

  ممنون جناب بهرامی ، اپلیکشن خوبی باید باشه. اندوریدیها استفاده کنند.
  اپلیکشن ها هر روز قابلیت های جدیدی به اسمارتفون ها می دن.

 5. waterblack
  waterblack ۰۴ فروردین ۱۳۹۲ ٫ ۲۲:۰۶

  خدایی اپلیکیشنی خیلی جالب و معتبری هست و من بر روی گوشیم و تبلتم نصبش کردم خیلی راضی هستم کارایی جالبی داره و خیلی ساده و دوستان حتما آن اپلیکیشن را دانلود کنید

 6. محمد باقریان
  Different_boy ۰۴ فروردین ۱۳۹۲ ٫ ۲۲:۱۶

  اپلیکیشن کار راه اندازی هست.قبلا ک نوت داشتم با این نرم افزار ماشین لباس شویی رو دقیق تنظیم کردم!!!خوب بود!!دستتون درد نکنه

 7. aliking
  aliking ۰۵ فروردین ۱۳۹۲ ٫ ۰۰:۰۴

  با درود
  ممنون دوست عزیز اپلیکشن خیلی خوبی است و بکار می آید

Leave a reply