آزمایش جدید نوکیا برای استفاده از انرژی خورشیدی

نوکیا در یک پروژه تحقیقاتی که به تازگی به اتمام رسیده است ، امکان استفاده از انرژی خورشیدی برای تامین انرژی مورد نیاز تلفن های همراه را مورد ارزیابی قرار داد . نوکیا برای انجام دقیق این پروژه ، آزمایشات خود را در مناطق مختلفی از جهان و در شرایط آب و هوایی متفاوتی انجام داد . اگر در مورد نتایج این آزمایشات کنجکاو هستید ، نوکیا اعلام کرده که بطور کلی استفاده از انرژی خورشیدی برای تلفن های همراه ممکن است ولی بسیار چالش برانگیز و رقابتی است و در شرایط فعلی غیر عملی است .

این پروژه تحقیقاتی با استفاده از پنج نمونه اولیه از تلفن های همراه انجام شده بود که ۲ عدد از این نمونه ها در قطب شمال مورد آزمایش قرار گرفتند ، یکی در کنیا ، یکی در جنوب سوئد و یکی هم برروی یک قایق بادبانی در دریای بالتیک . همانطور که میدانیم مکان در تهیه این نوع انرژی نقش بزرگی را بازی میکند ، مثلا در مناطق نزدیک به استوا که تابش مستقیم آفتاب وجود دارد ، نتایج بسیار بهتر است . با این حال انرژی بدست آمده از انرژی خورشیدی تنها برای انجام تماسهای تلفنی ، آنهم برای مدتی محدود مناسب بود .

یکی دیگر از محدودیت های موجود برای کسب این نوع انرژی ، مربوط به کوچک بودن اندازه بعضی از گوشی های تلفن همراه بود که این بدان معنی است که آنها فقط امکان استفاده از پانل های خورشیدی کوچک دارند و این یعنی انرژی کمتر دریافتی . نکته دیگری که در این تحقیق بدست آمد ، زاویه تابش نور خورشید به پانل ها بود که میتواند در مقدار انرژی دریافتی تاثیر داشته باشد و نکته آخر اینکه بدلیل نیاز تلفن های همراه به نور خورشید ، امکان حمل آنها برای مدت طولانی در جیب یا کیف نیست .

جدا از نتایج این آزمایش که مطمئنا نتایج بسیار خوبی برای متخصصان و کارشناسان نوکیا در بر داشته است ، انجام این گونه آزمایشات از طرف نوکیا نشان دهنده اهمیت پیدا کردن راههای مختلف برای توسعه تلفن های همراه در آینده است .

Share Button
امین قهاری
0
۰

بدون دیدگاه

دیدگاهی ارسال کنید